ជំពូួក១ មាត្រា២ : បូរណភាពទឹកដីរបស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា មិនអាចរំលោភបានដាច់ខាតក្នុងព្រំដែនរបស់ខ្លួនដែលមានកំណត់ ក្នុងផែនទីខ្នាត ១/១០០.០០០ធ្វើនៅចន្លោះឆ្នាំ១៩៣៣-១៩៥៣ ហើយដែលត្រូវបានទទួលស្គាល់ជាអន្តរជាតិនៅចន្លោះ ឆ្នាំ ១៩៦៣-១៩៦៩។
បូរណភាពទឹកដីរបស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា មិនអាចមានជនណាមួយមករំលោភបំពានបានឡើយ បើមានជនណាមករំលោភបំពានត្រូវទទួលទោសតាមច្បាប់របស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
ជំពូួក១ មាត្រា៣ : ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ជារដ្ឋដែលមិនអាចបំបែកបាន។ ពុំត្រូវមានជនណាមួយយករដ្ឋកម្ពុជាដើម្បីបង្កើតបក្សពួកហើយប្រឆាំងនឹងរដ្ឋកម្ពុជាបានឡើយ។ ហើយប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាក៏មិនអាចបង្កើតបក្សពួកផ្ដាច់ខ្លួនជារដ្ឋមួយដ៏ទៃទៀតបានឡើយ។
ជំពូួក១ មាត្រា៤ : បាវចនានៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាគឺ: ជាតិ សាសនា ព្រះមហាក្សត្រ។ ពលរដ្ឋកម្ពុជានឹងជាតិសាស្ដ្រដ៏ទៃដែលបានចូលមកព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ត្រូវគោរពតាមច្បាប់រដ្ឋធម្មនុញ្ញកម្ពុជា និងមិនអាចធ្វើអំពើអសីលធម៌មកលើសាសនារបស់ពលរដ្ឋកម្ពុជា និងទង្វើដ៏ទៃទៀតដែលអាចឲ្យប៉ះពាល់ដល់ព្រះមហាក្សត្រ។
ជំពូួក១ មាត្រា៥ : ភាសា និងអក្សរ ដែលប្រើជាផ្លូវការគឺ ភាសា និងអក្សរខ្មែរ។ជំពូួក១ មាត្រា៥ : ភ្នំពេញ ជារាជធានី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ ទង់ជាតិ ភ្លេងជាតិ និង សញ្ញាជាតិ មានកំណត់នៅក្នុងឧបសម្ព័ន្ធ ១, ២ និង ៣។