Wednesday, November 29, 2017
មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់អង្គការសហប្រជាជាតិ បានអំពាវនាវអោយបណ្តារដ្ឋជាសមាជិកពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ និងផ្លាស់ប្តូរពត៌មាន ពង្រឹងការគ្រប់គ្រងតំបន់ព្រំដែន និងប្រព័ន្ធយុត្តិធម៌ ស្របតាមវិធានច្បាប់ និងបទដ្ឋានសិទ្ធមនុស្ស។ ការលើកឡើងនេះ បានធ្វើឡើងនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំនៅទីក្រុងញូវយ៉ក សហរដ្ឋអាមេរិក ស្តីពីសកម្មភាពភេរវកម្មគំរាមកំហែង សន្តិភាព និងសន្តិសុខអន្តរជាតិ ។
លោក វ្លាឌីមៀរ វ៉ូរុនកូវ(Vladimire Voronkov) អគ្គលេខាធិការរងនៃការិយាល័យទទួលបន្ទុក ប្រយុទ្ធប្រឆាំងភេរវកម្មរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ បានថ្លែងប្រាប់ក្រុមប្រឹក្សា កាលពីថ្ងៃ២៨ វិច្ឆិកានៅទីក្រុងញូវយ៉កថា «គ្មានដំណោះស្រាយងាយស្រួលឡើយ ចំពោះបញ្ហាដែលបង្ក ឡើងពីភេរវជនបរទេស ដែលពួកគេត្រូវត្រលប់ទៅកាន់ប្រទេសកំណើតរបស់ខ្លួនវិញ»
មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់រូបនេះ បានបន្តថា ការឆ្លើយតប និងដំណោះស្រាយងាយស្រួលបំផុតមួយ គឺយក ភេរវជនដែលត្រលប់ទៅប្រទេសកំណើតវិញដាក់ពន្ធនាគារទាំងអស់ ឬធ្វើអ្វីដែលអាចបញ្ឈប់ ពួកគេមិនអោយត្រលប់ទៅប្រទេសកំណើត។ ប៉ុន្តែ ការអនុលោមតាមច្បាប់អន្តរជាតិគឺជារឿង សំខាន់ក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការគំរាមកំហែងរបស់ភេរវជនជាជនបរទេស។
យោងតាមអង្គការសហប្រជាជាតិ របាយការណ៍ថ្មីៗនេះ បង្ហាញថា ភេរវជនជាជនបរទេស ច្រើនជាង៤ម៉ឺននាក់នាក់ មកពីប្រទេសផ្សេងៗគ្នាប្រហែលជាច្រើនជាង១១០ប្រទេស បានធ្វើ ដំណើរទៅចូលរួមជាមួយក្រុមភេរវជននៅប្រទេសស៊ីរី(Syria) និងប្រទេសអ៊ឺរ៉ាក់(Iraq)
នៅពេលក្រុមរដ្ឋអ៊ីស្លាមនៅប្រទេសអ៊ឺរ៉ាក់ ចាញ់នៅក្នុងការបង្ក្រាបរបស់យោធារដ្ឋាភិបាល នោះ ចំនួនភេរវជនយ៉ាងច្រើន បានព្យាយាមរកទីតាំងថ្មីនៅប្រទេសជាច្រើនដូចជា ប្រទេស លីប៊ី យ៉េមេន និងប្រទេសអាហ្គានីស្ថាន។ ហើយមានភេរវជនយ៉ាងតិច៥ពាន់៦០០នាក់ មក ពី៣៣ប្រទេស បានត្រលប់ទៅប្រទេសកំណើត៕
(សូមចុចlinkខាងក្រោមដើម្បីអានព័ត៌មានលម្អិត) https://studio.brightcove.com/products/videocloud/media/videos/5661652832001
0 comments: